Flegrova antistávková finanční reforma

Taky vás štve, jak se naše populistická levice chystá, tentokrát podporou stávky odborářů ve státní správě, uštědřit české ekonomice další ránu a vytřískat z toho pro sebe politický kapitál? „Odboráři říkají, že když jim hned nedáte lízátko, tak nám všem načůrají do studánky! Zodpovědný člověk by přece nenechal načůrat do studánky, tak sebou, ty jedna ošklivá pravicová vládo, koukej hodit a hned jim to lízátko dej!“ Mě to tedy štve, a to možná dokonce ještě víc než samotní odboráři, od kterých se čůrání do studánek v podstatě očekává. Ale tuhle mne napadlo, co by se proti tomu dalo do budoucna dělat.

Správný socan má vlastně v náplni práce podpořit každou stávku.  Staví se do role ochránce chudých, slabých a blbých (to jsou podle něj „obyčejní lidé“, a věřte „myslí to upřímně“), a to, že přidat peníze jedné skupině obyvatel automaticky znamená je sebrat skupině jiné, přeci nevadí – až začne křičet a stávkovat druhá skupina, tak ji náš socan taky ochotně podpoří. Čím více vděčných voličů, tím lépe. A že všem přidat peníze nelze, leda bychom si na to půjčili na hezky vysoký úrok od našich dětí? To nevadí, naše děti přeci nevolí a až volit budou, půjčíme si na jejich uplácení od jejich dětí.

Jak našemu milému socanovi pomoci překonat neodolatelné pokušení štvát lidi do stávek? Jednoduše. Zavést pravidelnou stávkovou daň z hlavy.  Tato daň by se obdobně jako současná povodňová daň vybírala měsíčně ve výši 100 Kč od každého poplatníka a její výtěžek by se používal na úhradu stávkových škod v ekonomice. V případě, že by byly stávkové škody v daném roce menší, zbytek by se mechanicky rozdělil poplatníkům. Nejlevněji by se to dalo zařídit paušální slevou na dani, psychologicky nejúčinnější by ovšem bylo, kdyby každému přišla před Vánoci poštovní poukázka na příslušný obnos. A nevyzvednuté částky by se dávaly na charitativní akci, kterou by nejméně devět měsíců předem vybrali diváci prostřednictvím esemesek během televizní show moderované nejraději Martou Kubišovou a Markem Ebenem. Člověk by se alespoň cítil jako štědrý mecenáš jen kvůli tomu, že byl líný nebo neschopný si dojít pro peníze na poštu. Jo, jo – vydírat lze i vyděrače.

„Proč se ten Flegr zase montuje do věcí, kterým nerozumí, to určitě zase bude chtít, aby mu čtenáři blogu vyplnili nějaký dotazník jako obvykle!“ Ano, je to přesně tak. Tentokrát dotazník najdete na adrese http://bio.natur.cuni.cz/~flegr/dotaznik/?obsah=main Předem děkuji všem pokusným králíkům za ochotu.

JAROSLAV FLEGR

Facebook Comments