Kocáb to popletl, komunistickou stranu je třeba založit, ne zrušit!

Mám pana Michaela Kocába rád a obvykle mu fandím. Ovšem tentokrát to trochu popletl – jestliže u nás máme omezit vliv komunistů (tedy, myslím těch hloupějších, co si ještě nestačili vybudovat novou kariéru v ODS ani v ČSSD), komunistická strana se nesmí zakázat ani se jí nesmí pozastavit činnost. Naopak! Jedna až dvě nové komunistické strany se musí ještě do voleb založit.

Jestliže by se KSČM zakázala, většina hlasů oněch hloupějších komunistů spadne do klína Paroubkovo populistům, případně pomůže do parlamentu Dělnické straně či ještě něčemu odpornějšímu. (Ne že by komunistická strana byla málo odporná, ale dokud nevymřou pamětníci minulého režimu, a možná i pár generaci poté, nemá komunismus v našich krajích naději na větší podporu. Komunisti mohou škodit a otravovat ovzduší, větší podíl na moci však demokratickou cestou určitě nezískají.) Ovšem, každé procento, o které ve volbách získají méně hlasů je z hlediska kultivace naší politické scény dobré. No a jsme u toho. Když typický komunistický volič dostane do rukou sadu volebních lístků a kromě lístku KSČM tam najde i lístek KSČ a třeba i KČS a KSMČ, (na prvních místech kandidátky by mohli být navíc jako návnada umístěny osoby se známými příjmeními jako Husák, Jakeš, Bilak a podobně), s velkou pravděpodobností vhodí do urny špatný lístek. Ostatně, chudáci Bursíkovi Zelení by o tom mohli vyprávět! Myslíte si snad, že v posledních volbách propadli proto, že si pletli biomasu s mrkví? Kdepak, náš volič je tolerantní a co je to biomasa taky tuší jen matně. Při volbách jsem  i já málem vhodil do urny lístek jejich konkurentů – že jsou mezi kandidujícími stranami nikoli dvě ale hned tři strany Zelených jsem zjistil úplně náhodou těsně před volební místností.

Sáhnout k takovému triku se může zdát na první pohled nečestné. Ovšem pozor zkusme se na to podívat jinak. Nevypadala by naše politická scéna lépe, kdyby měli u voleb více volebních hlasů lidé chytří než lidé hloupí a lidé orientovaní v politické situaci než lidé neorientovaní? V demokratické společnosti se takovéto zvýhodnění části občanů uzákonit nemůže ani nesmí, jestliže se ovšem založením několika fiktivních pseudostran změní jednoduchý volební akt v poměrně složitý inteligenční a znalostní test, bude vlastně dosaženo stejně žádoucího výsledku. A demokraticky a bez namáčení!

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.