Nesterilní imunita přichází

Milý Micíku, ještě o tom možná nevíš, ale určitě se chceš dozvědět, co je to nesterilní imunita. Ono je to totiž právě nyní docela důležité. Tak hezky zavři očička a poslouchej. Souhlasné vrnění vítáno.

S parazity včetně virů bojují bílé krvinky. Ty dokážou rozpoznat přítomnost vetřelců, odhadnout jejich nebezpečnost a v případě nutnosti je i zlikvidovat. Boj s vetřelci je však dosti nákladný a často při něm vznikají vedlejší škody – například poškození našich orgánů v důsledku zánětů. Aby byly škody co nejmenší a abychom na boj zbytečně neplýtvali energií, nesnaží se náš imunitní systém vetřelce zlikvidovat „do posledního muže“. Když už je bitva rozhodnuta, uzavře s ním často jakési příměří a dovolí mu v těle v malém množství přežívat dlouhodobě, mnohdy i doživotně.

Kromě toho, že tak šetří síly na další zápasy, má k tomu i další, velmi důležitý důvod. Součástí imunitního systému jsou i paměťové buňky, které nám umožňují podstatně rychleji rozpoznat a zlikvidovat vetřelce, když se s ním setkáme podruhé. Tato imunologická paměť (získaná imunita), však není doživotní a s časem postupně mizí. Proto se také musíme v určitých intervalech nechávat přeočkovat. V případě, že náš systém nevyhubí parazita úplně a dovolí mu v malém množství, a třeba jen v určitých tkáních přežívat, jsou jím naše bílé krvinky stimulovány trvale, a také naše imunita vůči němu je trvalá. Hovoříme o tzv. nesterilní imunitě.

A nyní se dostáváme k současné epidemii. Není vůbec pravděpodobné, že by se pacienti s COVID-19 zbavili viru úplně. Daleko spíše se u nich navodí pouze nesterilní imunita – nebudou nemocní, ale virus v jejich tělech bude přetrvávat a asi budou přinejmenším občas i mírně infekční. Jenže budou produkovat jen velmi malé množství viru, takže většina osob, které infikují, nákazu zlikviduje hned v zárodku. Vyléčení lidé tak budou postupně přispívat k šetrnému promořování naší populace. Takto získaná imunita nejspíš nebude dokonalá. Budoucí nákaze velkým inokulem nejspíš nezabrání, ale určitě výrazně přispěje ke zmírnění průběhu onemocnění.

Lidská populace je promořena čtyřmi hlavními typy koronavirů a nijak zvlášť moc nám to nevadí. Víc než 70 % z nás v sobě dokonce nese zástupce všech čtyř typů. Je pravděpodobné, že naše děti se nyní postupně promoří ve školkách a školách, takže v příští generaci už těchto typů bude pět. Bohužel promořování dnešní dospělé populace a dosažení nesterilní imunity nebude bezbolestné. Měli bychom se proto pomocí dodržování epidemiologických opatření snažit, aby u nás co nejdříve převládly hodné mutanty koronaviru, aby se co nejvíce lidí nakazilo pouze z jednoho zdroje a aby bylo tak co nejméně superinfekcí. Lepší bude se nakazit od někoho, kdo už dosáhl nesterilní imunity než od někoho, kdo právě prodělává první těžké fáze onemocnění. Také je důležité, aby infekční dávka byla u většiny osob co nejmenší – takže pokud možno nosit roušky a často si umývat ruce. A měli bychom si s nákazou většiny populace počkat co nejdéle, nejlépe až do doby, kdy klesne virulence kolujících virů a kdy budou k dispozici vhodné léky. Remdesivir podle čerstvých závěrů studie účinkuje, ale stále to ještě není žádná velká sláva.

Tak Micíku a běž si hrát do kuchyně. Ven nechoď, prší a já nechci mít zase tlapičkový vzor na ubruse.
Případně se mrkni na pokusnikralici.cz

cof
Facebook Comments