Novoroční projev Klause a napřesrok manželé Stodolovi!

Po odvysílání komunistického seriálu „Třicet případů majora Zemana“ a snímku „Kaštany vrhaj’ stín“ (záběrů z kamer ukrytých v záchodových mísách Poslanecké sněmovny) přišla Prima s dalším obdobným projektem. Novoroční projevy prezidenta či významných duchovních autorit už netáhnou. A tak si napříště budeme moci na Nový rok pokaždé vyslechnout slavnostní proslovy osobností, které se dopustily zvláště odporných trestných činů nebo se významně zasloužily o zhoršení morálního klimatu v zemi.

Prima sice jména vybraných osobností přísně tají, některé informace však na veřejnost přesto pronikly z legálních policejních odposlechů, které si v minulém týdnu objednala, v Praze a Brně celoplošně, paní Marie Hamáčková (pomocná svačinářka na Úřadu vlády). Můžeme se tedy těšit, že nás se svými jistě zajímavými a inspirujícími názory na aktuální společenské, politické, ekonomické a ekologické problémy dneška a určitě i na mnohé nadčasové filosofické a etické problémy zítřka a včerejška, seznámí takové osobnosti, jako jsou manželé Stodolovi, heparinový vrah Petr Zelenka, Václav Klaus slitovný, Ludmila Polednová Brožová, Ivan Roubal a řada dalších. Můžeme se samozřejmě ptát, proč z užšího výběru vypadli Jiří Kájínek, Stanislav Gross či Milouš Cool Jakeš a proč se údajně uvažuje, že nebudou zařazeny ani již dříve předtočené slavnostní projevy obou Grebeníčků. To jsou ovšem drobnosti. Důležité je ústřední poselství pořadu – je čas prolomit tabu a naplno říci, že morálka do uvažování o skladbě programu televize, a vlastně do čehokoli, nemá co mluvit! Seriál novoročních projevů ukáže, že postoj zločince, který bestiálně zavraždí několik lidí, nebo který, aby ochránil před spravedlností pár desítek dostatečně movitých gaunerů, vrátí morální klima v naší společnosti minimálně o čtvrt století dozadu a posune Česko hezkých pár set kilometrů na východ, není o nic méně hodnotný než názor slušného člověka či dokonce uznávané morální autority.

Jak můžeme tvůrce i realizátory projektu za jejich snahu posunovat hranice možného odměnit? Především bychom měli upřímně a z celého srdce popřát individuím, která v programu vystoupí, do nového roku přesně tolik štěstí a zdraví, kolik si zaslouží. A klidně si můžeme (i s našimi přáteli na Facebooku) dát veřejné novoroční předsevzetí, totiž, že jestli se některá lidská zrůda či zrůdička na Nový rok v programu opravdu objeví, tak se v nastávajícím roce na televizi Prima ani jednou nepodíváme. Morálka představitelům Primy zjevně nic neříká, měřiče sledovanosti ale nejspíš ano.

A jako tradičně: kdo by se chtěl zapojit do našich výzkumů týkajících se mimo jiné otázek etiky a morálních dilemat, tak příslušné dotazníky stále ještě běží na stránce http://bio.natur.cuni.cz/~flegr/kralici/?obsah=pokusy

Facebook Comments