Proč jsou na kuliších bambule

Na mém facebooku tuhle vzbudil ohlas článek věnovaný bambulím. Napadlo mne, že po vědění asi lační i čtenáři blogů LN. Tedy ti, kteří se ještě nenechali otrávit aktivitou trolů a trotlů v diskusi pod články (tímto všechny tři vytrvalce srdečně zdravím).

Toto není kulich. Všimněte si – nemá bambuli.

Proč jsou na kuliších bambule? Slovo kulich, z keltského chulisos – byt, označovalo původně jakoukoli pokrývku hlavy určenou pro denní domácí nošení. Kulichy byly běžnou součástí oblečení na území obývaných Kelty a v dalších oblastech severně od Alp. Jejich užívání sahá nepřetržitě až do 16. století před naším letopočtem. Z dochovaných vyobrazení na keramice vyplývá, že bambule byly v některých obdobích až třikrát větší než zbytek čepice. O funkci bambulí se zatím vedou spory. Nejčastěji se uvádí, že by mohlo jít o kultovní předmět chránící člověka před zlými silami, o doplněk oděvu zvětšující opticky postavu a sloužící tak k zastrašení nepřítele, nebo jen o ochranu proti padajícímu sněhu a ledu v zimním lese. Je důležité připomenout, že v období tzv. Malé doby ledové trvalo zimní období až šest měsíců v roce, takže se patrně jednalo o doplněk veskrze praktický. Nejznámější muzeum prehistorických kulichů se nachází v Innsbrucku. Jsou v něm i exponáty nalezené na našem území, včetně dokonale zachovalých kulichů z mufloní vlny objevených poměrně nedávno v pražském Motole.

Tak a to je vše. Do Wikipedie toto slovníkové heslo prosím nedávejte. Raději mi vyplňte náš poslední dotazník věnovaný mystickému myšlení na pokusnikralici.cz

Facebook Comments