Proč jsem byl včera rád, že nejsem křesťan

Obvykle křesťanům závidím. Závidím jím, že mohou věřit, že smrtí vše nekončí, a že se po ní shledají se svými blízkými, že lumpové nakonec dojdou zasloužené odplaty a spravedliví odměny. Včera jsem si však uvědomil, že také křesťané mi mají na oplátku co závidět.

Správný křesťan by měl odpouštět svým nepřátelům a ani největším lumpům by neměl přát nic zlého. Soudit druhé a trestat náleží Bohu.  Ode mne, nekřesťana, však nikdo nic takového kategoricky nepožaduje a asi ani neočekává (snad jen výše zmínění nepřátelé a lumpové). A díky tomu mohu nyní prozradit, že komukoli, kdo se nechal uplatit a nebo uplácel v souvislosti se zákonem o loteriích přeji, aby umíral co nejdelší a co nejbolestivější smrtí. Ostatně, totéž přeji i každému, kdo se nechal uplatit nebo uplácel v souvislosti s „protikuřáckými“ zákony, ale to dnes není tak aktuální.  Dobrá, jsem asi „měkkej“, tak tedy ne co nejdelší a nejbolestivější smrtí (to se mi jen nejspíš líbil tenhle slovní obrat), ale tomu kdo kvůli osobnímu prospěchu pohřbil (nebo v budoucnu opět pohřbí) zákon, který mohl zabránit zničení tisíců životů gamblerů a jejich rodin, nebo zákon, který mohl zachránit před zbytečnou smrtí desítky tisíc obětí tabáku ročně, tak tomu upřímně a z celého svého srdce přeji smrt, třebas bezbolestnou, ale zato pokud možno brzkou. A věřte, že mi nejde ani tak o odplatu (i když ani ta není k zahození). Jde mi v první řadě o to, že po smrti už ničit další životy a zabíjet své spoluobčany pro pár pitomých milionů nebude.

A když už jsem u toho tabáku a když už se ode mne nejspíš očekává nějaká ta věda, tak nyní trochu z jiného soudku. Mnoho čtenářů mého blogu se minulý týden zapojilo do našeho výzkumu a vyplnilo nám krátký pětiminutový dotazníček na stránce http://bio.natur.cuni.cz/~flegr/kralici/?obsah=dotaznik. Asi stovka z nich se dokonce zaregistrovala na facebookové stránce Pokusní králíci. Výzkum ještě není uzavřen, takže s jeho hlavním výsledkem (ani s jeho hlavním cílem) zatím čtenáře nemohu seznámit (ale vychází to fakt moc zajímavě!). S jedním vedlejším výsledkem však již mohu. Dvě stě pět osob mi do minulého pátku odpovědělo na otázky týkající se svého zdravotního stavu a na otázky, jestli a jak intenzivně kouří a jak často sportují. A výsledek byl jednoznačný – kuřáci mají ve srovnání s nekuřáky statisticky významně vyšší krevní tlak a bývají častěji unavení po příchodu z práce. Vliv cvičení na zdravotní stav se na takto malém souboru nepodařilo prokázat.

Nejedná se samozřejmě o žádný nový objev, nicméně mne potěšilo, že alespoň jeden náš ministr prokazatelně (alespoň jednou) nekecal – kouření totiž podle všeho skutečně škodí zdraví.  Ovšem, teď mne napadá, možná se jednalo o nějakého raně polistopadového ministra a tehdy, v době hektické porevoluční, i ministři občas plácli něco, co je později mrzelo. Tu a tam, věřte nebo nevěřte, i pravdu. (A dnes kvůli této jejich neprofesionalitě prohráváme podezřelé miliardové arbitráže.)

A až mi teď zvednete reputaci, ták, děkuji, tak se nezapomeňte podívat na stránku http://bio.natur.cuni.cz/~flegr/kralici/?obsah=dotaznik, jestli náhodou zrovna neběží nějaký pokus, do kterého byste se mohli zapojit.

JAROSLAV FLEGR

Facebook Comments