Proč v žádném případě nevolit a určitě volit Zelené

Najít odpověď na první část otázky je obtížné – důvodů je mnoho a vybrat z nich ten pravý není snadné.

Pro někoho by mohlo být rozhodující to, že Zelení odmítají vpustit do Evropy geneticky upravené plodiny.  Ano, je to pěkná blbost – neexistuje žádný rozumný důvod předpokládat, že by geneticky upravené odrůdy byly pro člověka nebo přírodu škodlivější nebo nebezpečnější, než odrůdy připravené staromódní metodou pokusu a omylu – křížením čehokoli s čímkoli nebo přípravou mutantů pomocí chemických mutagenů nebo radioaktivního záření. Na druhou stranu – když volně vpustíme do Evropy potraviny připravené z výrazně produktivnějších geneticky upravených odrůd,  evropští zemědělci, jejichž hospodaření je dnes založené především na umění čerpat nejrůznější dotace z bruselských fondů a kteří už pro samé vyplňování lejster nerozpoznají kombajn od mandelinky bramborové, nejspíš zkrachují. Pro někoho jiného by mohlo být zase rozhodující, že Zelení odmítají jaderné elektrárny. Ano, jestli se co nejdřív nenaučíme rozumně využívat atom, tak se nejspíš budeme muset brzy vrátit k uhlí –  nejpozději až dojdou zásoby ropy a plynu, nebo až nám je od Rusů vykoupí Číňané (a to bude nejspíš zatraceně brzy).  Jenže na druhou stranu – začít stavět jaderné elektrárny v našem dnešním Zlodějistánu také asi není to pravé ořechové. Není možné se naivně spoléhat na to, že k rozkradení už toho u nás mnoho nezbylo. Na stavbu jaderné elektrárny si určitě ČEZ, nebo náš poloČEZoidní stát (pardon, chtěl jsem napsat polostátní ČEZ, nějak se mi to plete) určitě dokáže ten potřebný bilionek vypůjčit a v rozkrádání se může vesele pokračovat dál. Mnoho lidí by mohlo přesvědčit to, že u Zelených není vůbec jasné, kdo se v jejich barvách do sněmovny nakonec dostane a čí zájmy tam vlastně bude hájit. V lepším případě se třeba připoutá řetězem k hlasovacímu zařízení, v horším zase prodá za třicet stříbrných (nebo za pět na stole v českých) Paroubkovi a Filipovi své spolustraníky včetně Kateřiny Jacques a její mrkvové biomasy.

A proč určitě volit Zelené? Ani tohle není snadná otázka.   Ano, program přinejmenším nepopuzuje, ovšem to už tak u programů obvykle bývá. Prvním důvodem by snad mohlo být, že i v případě, že by měli v plánu provádět nějaké hlouposti, reálně nehrozí, že by se jim je podařilo do zákonů prosadit. Tedy, jestli se zase nenechají nachytat na nějaký trik jakým byla  například slavná podpora biopaliv. Doufejme, že po zkušenosti s řepkou snad nehrozí, že by v nejbližší době podpořili třeba výstavbu bioskladišť, dotace na provoz herních bioterminálů či těžbu hnědého ekouhlí (po bioprolomení těžebních limitů). Druhým důvodem by mohlo být to, že relativně vysokému procentu zelených straníku nejspíš opravdu záleží na tom, co mají v programu, nikoli na tom, aby si v politice co nejdřív co nejvíc nahrabali. Někomu z nich sice záleží na zákazu geneticky upravených plodin, někomu na bionaftě, někomu na rozumnějších věcech jako jsou třeba investice do vzdělání či do ochrany zdraví obyvatelstva a kvality životního prostředí. Jak už jsem říkal, že by něco z toho prosadili asi moc nehrozí.  Jenže, jak známo, kdo si hraje, nezlobí a já bych dodal, že dokonce ani tolik nekrade.  (V zájmu objektivity ovšem dodávám, že jsem už slyšel i názor, že kdo si nepřišel do politiky nakrást je blbej, a nejvíc škody mívají na svědomí blbečci s dobrými úmysly.) No a třetí důvod? Ten je myslím zřejmý z mého předpředminulého blogu a opakovat ho už nebudu. Snad jen… Na Facebooku je jedna skupina která se jmenuje Volím Zelené, abych, abych,  hmm, teď jsem to měl na jazyku. No, zkuste si to tam najít sami, určitě se vám to povede.

Jistá kolegyně mne obvinila, že jsem tento blog napsal jen proto, abych propagoval zmíněnou facebookovou stránku. To je ovšem nehorázná pomluva! Ve skutečnosti chci touto cestou především požádat čtenáře, aby pro mne udělali krátký asi 2 minutový testík na stránce bio.natur.cuni.cz/~flegr/pokus5   Až se mi tam přihlásí aspoň 500 hodnotitelů, tak vám tady napíšu, co jsme tím testovali a co nám vyšlo.

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.